2020 National Champions

National Speech and Debate 2020 Champions

Speech Events

Lanny D. and B. J. Naegelin Dramatic Interpretation

Semaj Lee from Apple Valley High School in Minnesota
Coached by Daniel Hodges

Sandra Silvers Duo Interpretation

Jessica Connors and Jonah Johnson from Apple Valley High School in Minnesota
Coached by Daniel Hodges

Humorous Interpretation

Jaylon Muchison from Belleville West High School in Illinois
Coached by Adam Jenkins, Russ Reidelberger, Leigh Reidelberger, Julie Schloesser, and Anna Kurtz

Informative Speaking

William Maus from Chanhassen High School in Minnesota
Coached by Travis Rother

A. C. Eley International Extemporaneous Speaking

Angela Wang from Plano West Sr. High School in Texas
Coached by Kattie Leito and Robey Holland
 

Pam and Joe Wycoff Original Oratory

Addison Fulton from Albuquerque Academy in New Mexico
Coached by Sheridan Johnsona and Michael Chavez

Program Oral Interpretation

Rashon Leday from Comeaux High School in Louisiana
Coached by Jacob Simon

Carmendale Fernandes United States Extemporaneous Speaking

James Gao from Ridge High School in New Jersey
Coached by David Yastremski and Daniel Norris

Debate Events

Congressional Debate – House

Rachel Eizner from Monte Vista in California
Coached by David Matley

Congressional Debate – Senate

Manu Onteeru from Thomas Jefferson HSST in Virginia
Coached by Marie Bakke

Lincoln-Douglas Debate

Jo Spurgeon from St Mary’s in Oregon
Coached by Maureen Bruins

Richard B. Sodikow Policy Debate

Saif-Ullah Salim and Sam Ring from Heritage Hall School in Oklahoma
Coached by W. Bryan Gaston

Public Forum Debate

Sasha Haines and Magge Mills from Chagrin Falls High School in Ohio
Coached by Richard Haber, Ken Kasee, and Corinne Midlik

World Schools Debate

Team Lone Star Green in Texas
Caroline Greenstone
Jothi Gupta
Cameron Kettles
Ashley Shan
Aimee Stachowiak
Coached by Cindi Timmons and Aaron Timmons

Big Questions Debate

Michelle Ma from Plano West Sr. High School in Texas
Coached by Kattie Leito and Robey Holland

Supplemental Events

​Brother René Sterner Prepared Commentary

Ryan Cohen from Bolivar High School in Missouri
Coached by Ethan Samuel

Expository Speaking

Sahiba Tandon from Gwynedd Mercy Academy in Pennsylvania
Coached by Cory Clark Shay

Extemporaneous Debate

Lillian Rhodes from Raytown High School in Missouri
Coached by Zachary McGee and Sydney Crank
 

Poetry Reading

Joshua Timmons from Greenhill School in Texas
Coached by Aaron Timmons and Cindi Timmons

Prepared Prompt Speaking

Sarah George from Marquette High School in Missouri
Coached by Cate Sanazaro, Ray Holmes, and Jocelyn Nebel Theiss

Prose Reading

Jayden Roccaforte from Cheyenne East High School in Wyoming
Coached by Ashley Schulz

Storytelling

Rand Meyer from Valley International Prep in California
Coached by Iain Lampert
About the Tournament
Why Join the NSDA?

Follow us on social media using @speechanddebate and #WeAreSpeechAndDebate

Share This