Livestream Coverage

Schedule for Livestream One

 

Thursday, June 22 – Main Event Finals

(Note: All times are CT.)
 

1:00 p.m. United States World Schools Debate
presented by McKinsey & Company
2:30 p.m. Program Oral Interpretation
presented by The Interp Store
3:45 p.m. New First Diamond Coach Recognition
4:00 p.m. Humorous Interpretation
presented by Western Kentucky University
5:15 p.m. New Second Diamond Coach Recognition
5:30 p.m. Lanny D. and B. J. Naegelin Dramatic Interpretation
presented by Simpson College
6:45 p.m. First-Time Qualifiers Recognition
7:00 p.m. Donus D. Roberts Diamond Assembly
presented by Colorado College
8:30 p.m. Sandra Silvers Duo Interpretation
presented by Colorado College

 

Friday, June 23 – Main Event Finals

(Note: All times are CT.)
 

8:00 a.m. Informative Speaking
presented by HoneyBaked Ham
9:30 a.m. Carmendale Fernandes United States Extemporaneous Speaking
presented by the Ronald Reagan Presidential Foundation & Institute
11:00 a.m. A. C. Eley International Extemporaneous Speaking
presented by the Council on Foreign Relations
12:30 p.m. Richard B. Sodikow Policy Debate
presented by Trinity University
2:30 p.m. Lincoln-Douglas Debate
3:30 p.m. Public Forum Debate
presented by the Arthur N. Rupe Foundation
5:00 p.m. Joe and Pam Wycoff Original Oratory
presented by the Patrick Henry Memorial Foundation Auxiliary
6:30 p.m. High School Awards Assembly

 
Thank you to Victory Briefs Institute for sponsoring our livestream coverage!

Schedule for Livestream Two

 

Sunday, June 18 – Education Sessions

presented by Trinity University (Note: All times are CT.)
 

9:00 a.m. Curriculum Connections and You
Presenters: Renee Motter and Pam McComas
10:30 a.m. Big Questions Debates:
Teams earned $350,000 by debating in Year One. Learn how to be a part of Year Two!
Presenters: Tom Evnen and Katie Hines
2:00 p.m. The State of Interp Town Hall presented by Summit Debate
Panelists: Byron Arthur, Tony Figliola, David Kraft, Sarah Rosenberg, Joe Wycoff, and Jacquelyn Young | Moderator: Jenny Cook
3:30 p.m. The Future of Debate Town Hall presented by Champion Briefs Institute
Panelists: Jonathan Alston, David Huston, Sheryl Kaczmarek, Martin Page, and Megan West | Moderator: Andrew Dolberg

 

Thursday, June 22 – Congress Finals

(Note: All times are CT.)
 

8:00 a.m. to 5:00 p.m. Congressional Debate
presented by the Stennis Center for Public Service Leadership

 

Friday, June 23 – Supplemental/Consolation Finals

(Note: All times are CT.)
 

8:00 a.m. Storytelling
presented by Western Kentucky University
9:00 p.m. Expository
presented by Western Kentucky University
10:00 a.m. Prose Reading
presented by Western Kentucky University
11:00 a.m. Impromptu
presented by Western Kentucky University
12:00 p.m. Poetry Reading
presented by Western Kentucky University
1:00 p.m. Brother René Sterner Commentary
presented by Western Kentucky University
2:00 p.m. Extemporaneous Debate
presented by Colorado College
2:30 p.m. Big Questions Debates
presented by the John Templeton Foundation
4:15 p.m. Middle School Awards Assembly

 
EF Hutton is the sponsor of the National Speech & Debate Association

Share This